Narozeniny jedné ikony

alvar_aalto_collection_2014_3_banner_460x940px

Letos to bude 80. let, co Alvar Aalto navrhnul vázu, která se stala ikonou nejen finského, ale celého nordic designu.

Alvar Aalto (1898-1976) je nepochybně nejslavnějším finským architektem a designerem. Proslavil se především jako představitel funkcionalismus a užitím přírodních materilů. Jeho stavby nalezneme po celém Finsku, z těch neznámějších jsou to například kampus university v Jyväskyle, administrativní centrum Seinäjoki nebo Finlandia v Helsinkách. Jako designér spolupracoval také s dalšími ikonickými značkami jako je Artek nebo Iittala. Alvar Aalto tvrdil, že kvalitní design by měl součástí každodenního života.

alvar_aalto_collection_2014_2_web_2_Fotor_Collage

V roce 1936 navrhnul sérii dnes ikonických váz. Návrhy vznikly jako výsledek soutěže pro Iittala. Návrhy obsahovaly nejen vázu, ale také další především dekorativní předměty .

Váza byla poprvé představena veřejnosti v restauraci Savoy v Helsinkách, které mimi jiné Alvar Aalto navrhul celý interiér.

alvar_aalto_collection_2014_4_web

Světovou premiéru si váza odbyla na Světové výstavě v roce 1937 v Paříži. Mimochodem Alvar Aalto byl spolu se svou ženou Aino (která také pracovala jako designer) osloven, aby navrhnul finský pavilon na Světovou výstavu v New Yorku na následující rok 1938.

Váza ve své době vybočovala z řady a to především svým nezaměnitelným tvarem. Dnes se dá běžně koupitv různých barvách a tvarech. Pro letošní výročí si Iitala připravila speciální edici ve smaragdové barvě.

mainimage940px2

fotky via iittala.com

1 komentář: „Narozeniny jedné ikony

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s