Endodieta – ano či ne ?

Na endodietu jsem přešla skoro hned po diagnoze. Chtěla jsem udělat více, než jen brát antikonepci (kterou už neberu) a čekat, doufat, že se to možná zlepší. Na endometriózu není lék, endodieta má mírnit bolest.

Infekce, díky které jsem skončila v nemocnici mi udělala zmatek v hormoneh a taky v zažívání. Kávu jsem nebyla schopna vypít aniž bych měla silné křeče.

Problém s endometriozou je, že každá žena má trochu jiné a jinak reaguje na jídlo.

Já jsem si vyhledala informace o endodietě a nejlepší způsob je vysadit na chvíli jednotlivé složky a po 3, 4 týdnech se k potravině vrátit a podle reakce poznat, zda mi daná potravina dělá problém či ne.

A co vlastně endodieta je ? Každý definice se může trochu lišit, proto se zaměřím na svoje zkušenosti.

Čemu se vyhýbat:

 • lepek
 • mléčné výrobky (zde pozor, často se může jednat jen o kravské výrobky)
 • kofein
 • cukr
 • soja
 • vyhýbat se průmyslově zpracovaným potravinám
 • červené maso
 • alkohol

„A co tedy vlastně jíš?“ je pak typická otázka

 • ovoce  a zelenina
 • potraviny bohaté na omega 3 mastné kysliny
 • potraviny bohaté na vlákninu

Obeně se jde o jídla uvařená z čerstvých a kvalitních potravin. Často jde ruku v ruce s plant based. Nechci říct veganství, protože já třeba skoro vůbec nejím maso, ale vejce a kozí sýr si dám.

Myslela jsem si, že největší problém bude kofein, protože já jsem kávu milovala, ale nakonec se lepek ukázal jako více problematický. Žádné těstoviny, pizza či chleba. Dodnes mne mrzí, že jsem se nenechala testovat na lepek než jsem ho přestala jíst. Jsem si celkem jistá, že lepek mi působil velké problémy. Před testem na potraviny jsem se pokoušela vrátit k chlebu,ale  hned po 3 dnech jsem cítila, že 3 měsíce na plnohodnotný test nezvládnu. Dnes už vím, jak nahradit určité potraviny a snažím se kupovat bezlepkové produkty jen minimálně. Docela dlouho se chystám na výrobu vlastních těstovin.

Důležité je pořád hledat informace a zůstat v obraze. Díky tomu, jsem přišla na to, že mléčný výrobek není jako mléčný výrobek. Většinou je problém kravské mléko a výrobky z něj, ale třeba sýr z ovčího sýra nebo pomazánka z kozíha sýra může být v pořádku.

A kde vlastně hledám inspiraci ?

 •  The Minimalistic Baker – veganské a bezlepkové recepty. Asi můj největší zdroj inspirace. Na stránce najdete recepty na snídaně, oběd, dorty  a veganské/bezlepkové variace na klasické recepty.
 • Meghan Telpner – zkuste její švestkovou omáčku
 • Jana Dell-Plotnárková – Češka současně žijící na Havaji, která dokazuje, že se dá žít i bez uktu. GAPS terapeutka, NAET a TČM terapeutka.
 • cukrfree – Janina sdílí nejen své cukrfree recepty ale často taky sdílí především na instagramu postřehy ze života

A jaké jsou pak moje zkušnosti v reálném životě ? Nejsem na dietě  vždy na 100 %. Občas si dám skleničku vína, občas si zajdu na sushi. Snažím se vyhýbat (kravským) mléčným výrobkům. Před týdnem jsem zkusila kousek sýra na dovolené a upřimně sýr mi vůbec nechybí. Vyhýbám se lepku, cukru a  kofeinu. Je to někdy složité. Když jdu na návštěvu . často si nemůžu nic dát. Když jdu jíst ven, taky je to problém. Cestování je problematické, protože vždy musím být připravená a mít své vlastní jídlo. Vaření a příprava zabírá docela dost času.

Ale nikdy bych neměnila. Bolesti hlavy zmizely. Obecně se cítím lépe. O dost lépe. Únava je o dost menší. Menstruační bolesti, které byly k nevydržení a často jsem nebyla schopna jíst třeba 2 dny jsou také pryč. Taky vím, že jím dobré a plnohodnotné jídlo, často mnohem lepší než lidé, kteří můžou jíst cokoli. Jsem si jistá, že díky dietě jsem mohla přestat brát antikoncepci.

Jasně, endo dieta není všelék. Nemusí pomoct všem ženám s endometriózou. Ale zcela jistě stojí za zkoušku.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s