Pěšky z Porta do Santiaga de Compostela aneb svatojakubská pouť

Poprvé jsem slyšela o caminu nebo-li pouti do Santiaga někdy na gymnáziu.  Přišlo mi to jako zajímavý nápad, ale nikdy jsem nepřemýšlela, že bych to sama šla. Až teprve loni, když jsem cestovala po Portugalsku, jsem v Portu jsem viděla několik poutníků a značek  a tehdy mne poprvé napadlo, že bych přeci taky mohla jít camino.

IMG_1970

Původně jsem chtěla jít na podzim kvůli stálejšímu počasí, ale nakonec jsem šla v dubnu. Nechtěla jsem čekat skoro rok.

Rozhodla jsem se jít portugalskou cestou. Z Porta vedou dvě – okolo oceánu  a vnitrozemní (centrální). Já jsem se rozhodla jít podél oceánu, protože trasu volí méně lidí a protože cesta vede podél – překvapivě – oceánu. Cesta je delší než centrální  a má 280km.

Hlavní zdroj informací mi byl blog Stingy nomads , kteří přošli několik tras do Santiaga a dá se vytisknout tabulka s jejih cestou a ubytováním. Na blogu  mají popsané jednotlivé dny, takže zhruba víte co čekat. Podrobně popisují také albergue, takže jsem věděla, kde si můžu uvařit a kde nemají sporák nebo varnou konvici. Také jsem si vytiskla plán podle Pedro na tripu a přečetla si blog Weef.

Do Porta jsem přiletěla po obědě a můj plán byl jasný – v katedrále jsem si pořídila kredenciál, nakoupila si bezlepkový chleba a balíček náplastí.

D94C70D7-2678-4BCD-A2F0-B558B895FDBE

Den 1.  – Porto – Labrugue (22 km)

Díky časovému posunu a nervozitě/nadšení jsem vstala poměrně brzo a vyrazila jsem za svítání, ve chvíli, kdy pomalu přestávalo pršet. Jak jsem psala, rozhodla jsem se jít pobřežní cestou a první den jsem nesledovala oficiální cestu, ale šla jsem literal way, která vede od centra Porta hned k oceánu. Jak den ubíhal, tak jsem potkala celkem dost dalších poutníků, což me trochu znervóznilo, ale ne všichni ujdou stejný počet kilometrů a skončí den na stejném místě.  Většinu dne jsem šla podél pobřeží, po dřevěném chodníčku. V jednu chvíli se rozpršelo a já byla v té chvíli na pláži, ostatní lidé se beželi schovat do svých aut. V tu chvíli jsem si uvědomila, že já jsem tady sama za sebe a pokračovala jsem v chůzi.

Ve vesničce Labrugue jsem zůstala v albergue. Několik poutníků v albergue se rozhodlo pokračovat centrální cestou kvůli větru.

Den 2. – Larugue – Apúlia (24 km)

Cesta pokračovala zpočátku podél pláže (vítr byl o dost silnější než předchozí den a poutníky, co se rozhodli změnit trasu jsem chápala) a pak se stočila do města Vila do Conde, kde jsem poprvé viděla oficiální značení (nebo spíše já jsem se napojila na oficiální cestu). Plynule jsem přešla do Povoa de Varzim, odkud cesta opět pokračovala podél pláže. Po cestě jsem viděla plakát, který lákal na nově otevřený albergue. Takže jsem se rozhodla jít, až do malého městečka Apúlia.

Den 3. – Apúlia – Viana de Castelo (27 km)

Den začal příjemnou procházkou okolo oceánu. Šla jsem chvíli mimo označení, což se mi pak trochu vymstilo ve městečku Fao, kde jsem nemohla najít oficiální cestu. Ale nevadí. Na konci městečka Esposende mne a pár dalších potníků jeden msítní obyvatel nasměroval na nově vybudovaný chodníček okolo oceánu. Cesta byla pěkná, ale Portugalec nás nechal uprostřed polí. Najít zpátky oficiální cestu nakonec nebyl problém. Stezka se odklonila od oceánů a poprvé vedla lesem a vesničkami. Když jsem procházela vesničkami, tak mne místní obyvatelé většinou pozdravili a já jsem byla rada, že jsem se na cestu nakonec vydala. Jak jinak bych se podívala na portugalský venkov a mohla se kdykoliv zastavit a jen se koukat okolo sebe.

Den 4. – Viana de Castelo – Vila Praia de Ancora (  24 km)

Jednoznačně nejkrásnější den na caminu. Oceán jsem viděla pouze z dálky (dá se jít také vedle oceánu) a cesta vedla vesničkami a lesem. Podle popisu to zní stejně jako přdchozí den, ale stezka byla kouzelná. Možná to bylo i tím, že bylo jaro a zahrady byly rozkvetlé.

Většina poutníků pokračovala až do Caminha, ale já si potřebovala dát pauzu. Ve Vila Praia de Ancora jsem zůstala v hostelu, protože tam není albergue.  Městečko je oblíbená surfařská destinace, takže najít ubytování nebyl problém.

Den 5. – Vila Praia de Ancora – A Guarda ( 12 km)

Ráno jsem šla asi dvě hodinu do Caminha, což je poslední město v Portugalsku. V Caminha se dá pomocí lodě dostat do Španělska nebo pokračovat do města Tui a napojit se na centrální trasu. Já jsem chtěla pokračovat kolem oceánu, tak jsem zvolila loď. Podle průzkumu předchozí večer by loď měla fungovat, ale záleží na počtu poutníků. Nemá stálý rozvrh. Ale jak jsem dorazila na místo, tak jsem zjistila, že loď dnes nejezdí. Na místě už byla menší skupinka poutníků a tak jsme měli odvoz od soukromé osoby. Do Španělska to trvá asi 3 minuty. Majitel člunu nám doporučil nesledovat oficiální cestu, ale jít okolo řeky a oceánu.  Ten den jsem se rozhodla zůstat v A Guarda, protože počasí nebylo nic moc a protože jsem měla menší krizi. A Guarda mne příjemně překvapila. V albergue byl moc milý pán, který nám dal mapu a tipy na další ubytování.

Po sprše jsem šla do města se najíst a nakoupit a náhodou jsem narazila na michelinskou restauraci, která nabízela menu pro poutníky. Pamatuji si, že ten den pršelo, já jsem měla velkou krizi, proč to vlastně dělám a skončila jsem v michelinské restauraci.

Den 6. – A Guarda – Mougas (18  km)

Bylo mi líto, že jsem opostila Portugalsko. Portugalsko je moje milovaná země, kde se chci ještě stokrát vrátit. Ale musík říct, že Galície mne přijemně překvapila. Cesta vedle většinou okolo oceánu a párktát se stočila na silnici, kde je speciální pruh pro pěší.

IMG_2248

Den 7. – Mougas – A Ramallosa ( 16km)

Podle předpovědi mělo pršet celý den, takže jsem vyrazila jako obvykle brzo ráno. Cesta pokračovala kolem oceánu a pak přišel první přechod přes horu. Terén se začal měnit. Ve městě Baiona jsem si dala pauzu kvůli dešti. Odpoledne se nakone vyčasilo. To kdybych věděla, tak si přestávek udělám hned několik.

 

Den 8 . – A Ramallosa – Vigo ( 20 km)

Jít či nejít do Viga byla otázka. Rozhodla jsem se nevyhout město Vigo, protože jsem viděla pěkné fotky na instagramu. Nemohla jsem najít ubytování, co nám poradil  pán v albergue v A Guarda, tak jsem se rozhodla podívat se na booking a našla jsem dobrou nabídku na hotel.

Ale asi po hodině jsem sešla nechtěně z cesty. Pode mapy to nebyl problém, věděla jsem kudy jít, ale cesta nebyla nic moc a zvažovala jsem, jestli si zkrátit cestu autobusem a užít si den ve Vigu. Na poslední chvíli jsem si všimla žluté značky a místo silnice mne označení vedlo okolo pláží. Po celém dni jsem byla unavená a neviděla jsem vůbec nic z centra Viga a usla jsem asi už v devět večer.

IMG_2278

Dnes si říkám, že jsem měla ve Vigo jeden den zůstat a projít si staré město.

Den 9. – Vigo – Redondela ( 16 km)

Poměrně lehký den. Santiago už je méně než 100km. V Redondela se spojuje pobřežní a centrální trasa. Redondela je město s několika albergue, mnoho barů a restaurací. Na tenhle okamžik jsem se moc netěšila, protože počet poutníků neuvěřitelně narostl.

Den 10. – Renondela – Pontevedra ( 18 km)

Cesta by se mi líbila nebýt tolik lidí okolo. Spíše než pouť mi to celé přišlo jako závod. Vstala jsem po šesté a půlka poutníků už dávno vyrazila.

IMG_2316

Den 11. – Pontevedra – Armenteira ( 20 km)

Vstala jsem časně a vyšla snad ještě před sedmou a byla jsem rozhodnutá se vydat po variente espiritual. Jak jsme procházela Pontavedou ještě ráno za tmy, tak mne městečko překvapilo. Část města, ve které byl albergue nebyla právě okouzlující,ale staré město bylo moc pěkné. Hlavně kvůli tomu, že není tolik frekventovaná a hned, jak jsem na křižovatku narazila, byla jsem několik hodin sama bez ostatních poutíků. Trasa byla trochu náročnější, ale velice malebná. Vedla vesničkami a vinicemi. Pak se trasa stočila k  pobřeží a nakonec mne čekal menší výšlap. Armenteira je maličká vesnička uprostřed lesů s novým albergue.

Den 12. – Armenteira – Vila Praia de  (25 km)

Trasa začala jako součást stezky Agua e Pedros, kde není moc klasických značení svatojakubské cesty. Poté, co jsem vyšla z lesa cesta pokračovala vesničkami. Trasa mne pak znovu přivedla k oceánu.

 

Den 13. – Vila Nova de Arousa – Santiago de Compostelo (27km)

Původně jsem si chtěla rozdělit poslední fázi rozdělit na 2 dny. Dvacet sedm kilometrů je na jeden den hodně a bolest v koleně byla velká během předchozích dní. V albergue jsem si mohla koupit lístek na člun, který mě dovezl až  téměř k Padronu.

Ráno člun odjíždel už 6:30, takže se pár poutníků sešlo v přístavu ještě za tmy. Jízda trvala něc málo přes hodinu a postupně začalo svítat. Během cesty jsme dostali čaj a muffin. Cesta začíná v moři, v zátoce, a pomalu přechází v řeku. Na malých ostrůvcích  na řece stojí 17křížů.

Na Padron jsem se těšila, jelikož jsem slyšela, že je pěkné městěčko, které určitě stojí za návštěvu.  Ae nakonec jsme ho prošla aniž bych si uvědomila, že procházím vlastně Padronem. Vzpomínám si, že mě zarazilo, že v 8 hodin ráno na několika místech ještě probíhala párty a já si říkala, co je to město.

Během dne jsem se spontáně rozhodla jít až do Santiaga. Taky asi díky spoustě poutníků, které jsem ten den potkala. Což byl také jeden z důvodů, proč se mi poslední den moc nelíbil. Na trase je velké, opravdu velké množství poutníků. Okolí mne taky moc nezaujalo.

V Santiagu jsem byla okolo třetí a najednou jsem stála před dalším rozcestníkem, který odkazoval na dva směry, jak se dostat do centra. Tohle jsem nečekala a německy mluvící, který dorazil ve stejnou chvíli si vytáhl průvodce, tak jsem je následovala.

Předměstí Santiaga byl prázdné, byla velikonoční neděle. Ale jakmile jsem se byla v centru, počet lidí – nejen poutníků – narostl. Ke katedrále jsem se musela prodrat davem lidí. Před katedrálou jsem si sedla na náměstí, jako všichni ostatní poutníci a užívala si pocitu, že jsem pouť zvládla.

 

 

 

 

 

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s