Narva a Narva-Jõesuu, výlet skoro až do Ruska

Můj muž má na začátku roku narozeniny. Na moje narozeniny jsme byli na víkend v Rize, tak jsem se rozhodla, že i na jeho narozeniny někam pojedeme. Ovšem jet někam na výlet v lednu je trošku problematické, protože na Severu může pršet, může být mínus dvacet nebo může být sníh a všechno vypadat jako v pohádce.

Estonsko byla první a jediná volba. Je levnější než Finsko a co se týče jídla, je to úplně jiný level. Tallinn má podle mne lepší foodie scénu než Helsinki. O tom, kde se najíst v Tallinnu chci napsat brzo příspěvek.

Narva byla jedním z míst, na kterém jsme oba ještě nebyli. Asi 15 km od Narvy je pak městečko Narva Joesuu, které je známé letní letovisko a taky díky hotelům se spa. Což mi přišlo jako super nápad, jelikož v lednu je pořád celkem tma u nás na Severu, takže strávit večer v sauně a bazénu mi znělo jako dobrý nápad.

Cesta vlakem z Tallinnu do Narvy trvala něco málo přes 2 hodiny. Narva je třetí největší město Estonska a díky historickým okolnostem skoro 90 procent obytavel mluví rusky nebo se rovnou hlásí k ruské národní příslušnosti.  V samotném středu města je hranice s Ruskem. Hranice je jinak  přirozeně tvořená řekou Narva. Město bylo zničeno za druhé světové války a znovu postaveno v sovětském stylu.

Když jsme přijeli do Narvy, nad městem byla mlha a to dodávalo tajemnou atmosféru. Oproti Tallinu Narva působila ponuře a historie dýchála na každém kroku. Hotel jsme měli v Narva-Jõesuu, takže jsme měli něco přes hodinu se podívat po městě, než nám pojede autobus. Prošli jsme se okolo hradu a  navštívili turistické centrum. Do města jsme se chtěli vrátit následující den, ale pak jsme se rozhodli zůstat v Narva-Jõesuu kvůli klidu a tichu.

Narva-Jõesuu zažila svoje období slávy na přelomu 19.  a 20. století. Město bylo hojně navštěvováno ruskou aristokracií. Narva-Jõesuu má 8 km dlouhou písečnou pláž a v létě městečko praskalo ve švech. Situace byla podobná za časů Sovětského svazu. Ale s příchodem estonské nezávislosti přišel postupný úpadek turistického ruchu. V současné době Narva-Jõesuu má několik moderních hotelů a počet turistů pomalu stoupá.

Narva-Jõesuu působí hlavně v zimě, kdy je brzo tma jako město duchů, v městečku jsou opuštěné domy a hlavně celé hotelové komplexy.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s